جهان از نگاه چین

از منظری تاریخی، ظهور قدرت‌های نوظهور اغلب با برخی اصلاحات و تغییر در ساختار فعلی جهانی همراه می‌شود. این اصلاحات و تعدیل‌ها بی‌تردید با نوعی تنش همراه می‌شود. تاریخ این درس را به ما می‌دهد که ستیزه‌ها ممکن است نتیجه چگونگی تعامل قدرت‌های نوظهور و قدرت‌های تثبیت‌شده در مواجهه با این تنش‌ها باشد. پکن برای پرهیز از افتادن در دام توسیدید به‌دنبال ایجاد مدل جدیدی از توسعه مسالمت‌آمیز و درعینِ‌حال افزایش همکاری‌های جهانی است. چین پیشنهادِ ایجاد مدل جدیدی از روابط بین‌الملل را داده است که ویژگی اصلی آن همکاری بُردبُرد است. پکن از ملت‌های مختلف خواسته است آیندۀ مشترکی برای بشریت رقم بزنند و بر این باور است که این مهم با توسعه مشترک و از طریق اجرای ابتکار کمربند و راه تحقق می‌یابد.

نویسنده کتاب، خانم فو یینگ ژانویه ۱۹۵۳ در خانواده‌ای از قوم مغول به دنیا آمد. او در دانشگاه مطالعات خارجی پکن پذیرفته شد. او در دانشگاه زبان‌های انگلیسی، فرانسه و رومانیایی را آموخت و بلافاصله پس از فارغ التحصیل‌شدن به وزارت امور خارجه پیوست و به سفارت چین در رومانی رفت. فو یینگ بعداً در دانشگاه روابط بین‌الملل دانشگاه کِنت بریتانیا در مقطع کارشناسی تحصیل کرد و به‌عنوان نخستین سفیر زن چین در بریتانیا انتخاب شد. در سال ۲۰۰۹ به سمتِ معاون وزیر خارجه چین رسید و در سال ۲۰۱۳به‌عنوان رئیس کمیته امور خارجی کنگره ملی خلق چین انتخاب شد.
فو یینگ به حضور در رسانه‌ها و بحث‌های عمومی علاقه‌مند است. او یک عملگراست. هنگامی که منافع چین ایجاب کند یک لیبرال و میانه‌رو می‌شود، اما در مواقع ضروری نیز به فردی متعصب و سرسختِ ایدئولوژیک تبدیل می‌شود. فو یینگ به‌صراحت از همکاری و روابط بیشتر، منعطف‌تر و جامع‌تر چین و آمریکا در عرصه تجارت، بهداشت عمومی و امنیت بین‌المللی دفاع می‌کند. او بر این باور است که همکاری چین با اروپا حتی با وجود ایجاد تنش در روابط پکن و واشنگتن اجتناب‌ناپذیر است.

جهان از نگاه چین
نویسنده:فو یینگ
مترجمان: محمدرضا مجیدی/علیرضا ثمودی
ناشران: پژوهشکده مطالعات راهبردی/خاوران فردا
نوبت چاپ: اول ۱۴۰۰
شمارگان: ۱۰۰
قیمت: ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
شابک: ۸-۴-۹۸۸۷۴-۶۲۲-۹۷۸
خرید اینترنتی: shop.risstudies.org

#فو_یینگ#روابط_بین‌الملل#چین

برای مشاهده تمام کلیپ‌ها به کانال ریسپاد در آپارات مراجعه کنید: